9 Eylül 2013 Pazartesi

5 Bin TL’ye Evlenilir mi?

Hep kendi penceremizden bakıyoruz, bıkmadan usanmadan. Başkasının gözlerine bir türlü bağlanıp da “onun gözlerinden nasıl görünüyor?” diye merak etmiyoruz.

Farkında mısınız? Hep daha fazlasını istiyoruz, hep daha iyisini değil.

Daha kıymetlisi, daha pahalısına yenik düşüyor hep, ne kadarına ihtiyacımız olduğunu değil, ne kadar daha kazanabiliriz’e bakıyoruz.

En küçük kardeşim Ahmet, çocukluktan beri yazları çalışıyor. Hem de benimle birlikte ya da benim yönlendirdiğim bir tanıdığın yanında değil, sokak sokak dolaşıp kendine iş buluyor. En son işlerinden biri bir “Böcek İlaçlama” firmasındaydı.

Bir gün geldi ve şu kanımı donduran soruyu sordu.

“Ömer Abi, çalıştığım işyerinden bir çocuğun abisi evleniyor,

buzdolapları eksikmiş,

depodaki eski,

bozuk buzdolabı var ya,

onu verebilir miyiz?”

Durdum, başımı çevirdim, tekrarlattırdım, bir daha, bir daha tekrarlattırdım.

“Ömer Abi, eş dost yardımıyla, 5 bin lira parayla evleniyorlarmış, başka paraları yokmuş”

Anlamadım mı, anlamazlıktan mı gelmeye çalıştım, bilmiyorum. 5 bin lira ile evlenmek, düğün yapmak, ev dizmek mümkün müydü?

O gözü kara genç insanla tanışamadım ama gerçekten de o parayla evlendiğinin haberi geldi. Haberi alınca “hayattan film izle beklentilerimiz ne kadar da yüksekte” diye düşünmeden edemedim.

Bugün evlenmeye kalkan bir gence “Evin, araban, işin, askerliğin, yüksek lisansın” var mı? diye soruyorlar. Oysa çocuk 24 yaşında. Bütün bu talep edilenleri gerçekleştirmeye kalksa, 32 yaşına gelecek garibim.

Ne yalan söyleyeyim, hem “Helal olsun” dedim, hem ilham aldım o gençten, (Kızı ve ailesini nasıl ikna etmiş, o da ayrı bir başarı hikayesi, biz bütün erkeklerin ders alması gerekiyor.)

Olur, insan inanırsa bir yolu mutlaka bulunur. Hep “yarınlara hd film izle“, “hele bir seneye olsun da”lara bırakmayalım harekete geçmeyi

Ha bir de, etrafa bakıp algıları açık tutmakta fayda var, küçücük bir çabanızın hayatını değiştireceği insanlarla dolu etrafımız.

 

Google Plus Sayfam+Benzer Yazılar1 TL’ye 1 Günde Kendi İşinizin Sahibi Olmak İster Misiniz? [Kolay Gelsin]Gezi Parkı Olayları: Bardağın Dolu TarafıHayata Takla Attırmanın SırlarıHiç Yaşlanmamak Mümkün mü?Mehmet Ali Birand’dan Gençlere 10 Altın Kural

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme